Train to not suck at life

CrossFit Games 2016 I.

Mat Fraser potvrdil rolu favorita a prakticky bez zaváhaní vyhrál CrossFit Games 2016 se 196 bodovým náskokem před Benem Smithem. Třetí byl Kanaďan Patrick Vellner. Nejlepší Evropan Karl Gudmondsson skončil osmý. Katrin Davodsdottir obhájila loňské vítězství. Za ní se umístnila Tia-Clair Toomey, která dlouho vedla v těsném pořadí ženské soutěže. Třetí skončila Sara Sigmundsdottir. Návrat Samanthy Briggs přinesl 4. místo a Josh Bridges skončil třináctý.

Den 1: Návrat na ranč

Okamžitě po otevření ředitel Games Dave Castro atletům v kategoriích individuals muži a ženy přikázal, aby si sbalili věci. Byli převezeni na ranč patřící rodině Davea Castra v Aromas, Kalifornii, kde celá sága CrossFit Games odstartovala v roce 2007. Ranč hostil 3 eventy úvodního dne. Na závodníky čekal běh v terénu v délce 7 mil (11,2 km). Hned po něm, 10 minut po té, co doběhli poslední finisheri, odstartoval event dva – deadlift ladder. V půlminutových intervalech museli závodníci překonat 20 činek o váze od 193 po 280 kg pro muže. Ženy končili na 188 kg. V prvním workoutu triumfoval Mat Fraser, který trať zdolal za 34:10 min. Za ním doběhli Josh Bridges a Kanaďan Brent Fikowski. U žen suverénně zvítězila Samantha Briggs, která svým časem v běhu porazila i 38 ze 40 mužů.

Fraser se udržel v čele i v deadliftu, kde se dostal až na 229 kg (505 liber). Event 2 však vyhrál Sam Dancer s výkonem 279 kg (615 liber). Ve třetím eventu,  mini-chippru na ranči, triumfoval nováček  Fikowski, který podal jeden z nejsympatičtějších výkonů celých Games. Na závodníky čekalo 50 wallballů (14/9 kg), 30 GDH sit-ups s medballem a běh do kopce s medicinbalem. Připomínalo to sandbag sprint z roku 2009, na který s bolestí vzpomínají zkušenější závodníci. Fikowsky skončil za 4:14 před Fraserem a Patrickem Vellnerem., když nekompromisně ujel všem souperům a prakticky osamocen vyběhl celý kopec v stabilním tempu.  U žen vyhrála Annie Thorisdottir.  Bylo zajímavé sledovat, jak atlety, jak i napříč vedru na ranči jedou wallbally systémem unbroken, po odhození spouštějí ruce dolu, aby se zbytečně neunavovali a taky klesají v kyčlích, aby loptu zachytávali ve dřepu.

Po prvním dnu se na čele usadil Fraser, před Patrickom Welnerrom a Brentom Fikowskym. Bridges klesl na osmou příčku. U žen vedla, navzdory slabšímu startu Annie Thorisdottir.  Dva body za Annie se držela Samantha Briggs, a třetí příčka patřila Tia-Clair Toomey. Sara Sigmundsdottir figurovala po prvním dnu na pátém místě. Rozdíly však nebyli propastné a vše se ještě mohlo změnit.

Den 2: Plavání a Kanaďané na vrchu

Den 2 – čtvrtek, otevřelo 500 m plavání v oceánu. Plavání je neodmyslitelnou součástí Games už několika let, v 2015 hry odstartovalo spolu s per podle. Od všestranného atleta se očekává, že si pořadí i s vodou.

U mužů se vedení nezměnilo, šesté místo v plavání stačilo Fraserovi na udržení si první příčky. Na druhém byl Brent Fikowski, třetí Alex Vigneault z regionu Kanada West. Bývalý plavec Jonne Koski vzdálenost zvládl za 6:58. Problémy se zády se přičinili o poslední 40té místo v eventu tři a průběžnou 24tou příčku, která ohrozila jeho aspirace na top 3. Koski později odstoupil.

Jonne Koski vybíhá s oceánu.

Ze žen se ve vodě nejlépe dařilo Tia-Claire Toomey, která 500 m v oceánu zvládla za 7:28 min a zapsala plný počet 100 bodů, čím se dostala se na první příčku leaderboardu.
Za každý event může atlet získat maximálně 100 bodů za vítězství. Druhý získává 94 bodů a počet bodů postupně klesá. Případné slabší umístění v jednom nebo více eventech může v konečném pořadí znamenat výraznou ztrátu.

Na druhé místo se proplavala Tennil Reed, třetí Samantha Briggs. Sara Sigmundsdottir se posunula na 4. příčku.

Den 3: Murph se vrací

V pátek ráno byl na programu Games již dříve avizován Murph – opakování eventu z roku 2015. Muži startovali v 7 ráno; ženy o hodinu později. Atleti museli uběhnout jednu míli (1 600 m), pak je čekalo 100 shybů, 200 kluků a 300  dřepů, aby to znova zakončili mílovým během. Během celého workoutu měli na sobě zátěžovou vestu. Shyby, dřepy a kluky z původního Murphu byli rozděleny do pěti kol a časový limit byl určen na 55 minut.

U mužů triumfoval bývalý SEAL Josh Bridges a workout nazván po padlém spolu válečníkovi ho vynesl na průběžné 2. místo za Frasera. Fikowski klesl na 3. U žen vyhrála Kari Pearce.

Murph se loni postaral o těžké chvíle pro spoustu atletů, Annie Thorisdottir a Karu Webb musel z vesty pomáhat tím mediků. Proto bylo pro Karu letošní 8. místo úspěchem. Annie skončila až 24. Po čtvrtém místě se na čele udržela Samantha Briggs. Murphův zákon přinesl do CrossFit Games taktiku, protože závodníci museli šetřit síly v prvním běhu a dělit cviky na mini série, aby se vyhnuli zakyselení, což v teplém počasí znamená jistou smrt. Druhý Mat Fraser se šetřil v prvním běhu, při shybech a klucích, ale jel naplno v dřepech a druhém běhu. Event 6 byla pyramida squat cleanu na čas, která měla otestovat sílovou vytrvalost atletů – opakovaně zvedat narůstající váhy v krátkých časových intervalech. V prvních dvou minutách musel atlet udělat 10 squat cleanů se 111 kg, opakování klesali po dvou a váha rostla po 9 kg každé dvě minuty až po 2 squat cleany se 147 kg.

U žen vyhrála Kara Webb před Jamie Hagiya. Vedení v soutěži si třetím místem upevnila Tia-Clair Toomey. Třiadvacetiletá Australanka, která se okrem CrossFit Games také probojovala na Olympijské hry v Riu ve vzpírání. V mladosti se věnovala atletice, běhům na střední tratě a CrossFitu se původně začala věnovat len jako doplňkovému sportu, ke zlepšeni síly.

U mužů zvítězil Alex Anderson, který cleany nacvičoval v rámci tréninku amerického fotbalu na univerzitě. Jako bývalý vzpěrač si Mat Fraser nemohl dovolit skončit hůře, než na 2 místě. Třetí skončil Scott Panchik.