Train to not suck at life

Regionals 2016 – cesta na CrossFit Games

Šampion CrossFit Games 2015 Ben Smith postoupil z prvního místa v Atlantic Regionals, loňská vítězka kategorie žen Katrin Tanja Davidsdottir vyhrála East Regionals. V Evropě (Meridian Regionals) jsou na čele Björgvin Karl Guðmundsson a Sara Sigmundsdottir, potvrzující silné postavení severských krajin, zejména Islandu.

Největší změnou oproti loňskému roku byl systém Regionals. CrossFitová mapa dělí svět na 17 regionů. Regionals však spájí 2 až 3 regiony do jednoho společného kola. O postup na Games se tak soutěžilo v 8 regionálních kolech během tří týdnů v květnu.

Atleti z Evropy soutěžili v Meridian Regionals spolu s Afrikou a Blízkým Východem. Z každého s osmi Regionals postupuje 5 nejlepších mužů, žen a týmů do finále, které se koná 19. – 24. července v Carsonu v Kalifornii.

Mathew Fraser

Mathew Fraser (facebook.com/CrossFitGames)

Noah Ohlsen (facebook.com/CrossFitGames)

Fakta:

• Do Open se zapojilo víc než 270,000 lidí z celého světa. Do Regionals postoupilo 660 a jen 80 se podívá do Carsonu.
  • Prémie za první místo ve finále je 275 000 dolarů.
  • Jacob Anderson (4. v Atlantic Regionals) je čtvrtý člen rodiny, který se probojoval do finále CrossFit Games. Jeho otec vyhrál v kategorii masters v roce 2011 a bratři Zach a Alex se umístili v top 20 v rocích 2013 resp. 2015.
  • Josh Bridges skončil v top 10 v každém ze 7 Regional eventů.
  • Postup unikl dvojici favoritů:  Danu Baileymu a Brooke Ence.
  • Rebeca Voigt Miller se představí už na devátých Regionals. Nechyběla ani jednou od roku 2008. Rekordéry mezi muži jsou Ben Smith a Chris Spealler, letos to bude jejich osmá účast.
  • V California Regionals byl průměrný rozdíl mezi 5. a 6. místem jenom 13 bodů, v zápolení mužů šestý Jason Carroll ztratil na postupujícího pátého Garreta Fishera 6 bodů, což někdy dělá jenom 10 setin sekundy.
  • Len JEDNO procento atletů dokončilo všechny eventy v limitu.

V Americe postup favoritů

Ben Smith

Ben Smith (facebook.com/CrossFitGames)

Ve většině regionů se z postupu těšili favoriti. Ben Smith si v Atlantic Regionals si připsal 3 vítězství a v ani jedním wodu neskončil hůře, jako 7. Za ním skončil Noah Ohlsen. Celkovým vítězem Regionals se na základě počtu bodů (670) stal Matt Fraser, který triumfoval v East Regionals když předvedl jedno z nejlepších vystoupení. Druhý v celkovém pořadí z 8 regionu, Brent Fikowsky z West Regionals, na něj ztratil 47 bodů.

Mezi ženami nejvíc bodů (665) nasbírala Kara Webb v Pacific Regionals. Druhá v pořadí skončila Sara Sigmundsdottir (650). Až tři závodnice v Pacific Regionals získali více než 600 bodů, kromě Webb i druhá v pořadí, Tia-Claire Toomey (635) a Novozélanďanka Alethea Boon, účastnice Commonwealth Games 1998 v gymnastice, (604). Obhájkyně titulu Fittest Woman on Earth Katrin Tanja Davidsdottir vyhrála v Regionu East se 568mi body.

Tia-Clair Toomey (v popředí) a Kara Webb

Kara Webb (v popředí) a Tia-Clair Toomey (facebook.com/CrossFitGames)

Josh Bridges

Josh Bridges (facebook.com/CrossFitGames)

V regionu West v Kanadě se pozornost soustředila na veterána Bena Stoneberga a mladého Cody Andersona, který se při tělesní váze 165 liber (75 kg) trápil s deadlifty se 405 librami (184 kg) v eventu 5, kde skončil až 31. Ve druhým eventu – Regional Nate, předvedl gymnastické schopnosti, když dělal striktní muscle-upy na kruzích téměř bez námahy a překonal světový rekord v eventu. Nakonec obsadil šestou nepostupovou příčku, za Cole Sagerem.

Mezi favority budou v Carsonu patřit také Josh Bridges, který dva krát překonal své PR v trhu, aby zdolal snatch ladder v prvním workoute. Veterán Games Scott Panchik vyhrál Central Regionals a představí se v Carsonu po páté v řadě. Po roční absenci se vrací i Lauren Fisher (víťezka v Kalifornii), která při svém debutu ve finále 2014 skončila devátá.

Severský souboj a comeback Samanthy Briggs

Annie Thorisdottir vs. Sara Sigmunsdottir

Annie Thorisdottir (vlevo) vs. Sara Sigmunsdottir (facebook.com/CrossFitGames)

Samantha Briggs n

Samantha Briggs (facebook.com/CrossFitGames)

V Evropě poutal pozornost souboj o první místo v kategorii žen mezi dvěma Islanďankami. Annie Thorisdottir vyhrála Games v rocích 2011 a 2012. V prvním eventu, což byl snatch ladder, však zvítězila Sara Sigmunsdottir, která nakonec obsadila první místo v Evropě. Druhá skončila Annie, se ztrátou 10 bodů, třetí Kristin Holte z Norska. Britka Samantha Briggs, šampionka z roku 2013, se po minulé roky bořila se zraněním. Teď se jí podařilo posunout z 25tého místa v prvním eventu na celkové čtvrté a všichni očekávají jej comeback.  Dominanci Islandu potvrzuje Erla Helgadottir na pátém místě. Další Islanďanka, loňská vítězka Katrin Davidsdottir se rozhodla připravovat na soutěž v USA, kde spolupracuje s trenérem Benem Bergeronem. Zvítězila v East Regionals.

Jonne Koski

Jonne Koski (facebook.com/CrossFitGames)

Mezi muži z prvního místa postupuje Björgvin Karl Guðmundsson před debutantem Lukasem Esslingerem ze Švýcarska a favorizovaným Finem Jonne Koskim. Guðmundsson vyhrál první dva eventy a upevnil si vedení. Ze čtvrtého místa postoupil Adrian Mundwiller, z pátého Lukas Högberg. Nejstaršímu z pětice, Guðmundssonovi, je teprve 25 let a 21 letí Koski cestuje na své třetí CrossFit Games.

V kvalifikaci teamů se z Evropy představí Nordic OPEX, CrossFit Yas, Team CrossFit Copenhagen 1, CFXY a CrossFit Solid.